„Szállodatulajdonosként elbuktam az teljes szezont. Ennek ellenére a nyár végén be kell fizetnek az adókat, mert az államkincstár nem ad kedvezményt. Nincs segítség, mint más országokban” – panaszkodott egy helyi szállodatulajdonos.
Míg a világ egyes pontjain a tűz, másutt a víz végzett kegyetlen pusztítást az elmúlt időszakban: Romániában, Pakisztánban, Kínában és az Egyesült Államokban is. Nyugat-Japánban az árvizet földcsuszamlás is kísérte, a katasztrófa 200 áldozatot követelt, 2 millióan hagyták el otthonaikat és több százezren maradtak ivóvíz nélkül.
Az érintett állampolgárok jövője és talpra állása bizonytalan, bár japán példa van már előttük. Az 1145 áldozatot követelő 2011-es tsunami által sújtott Kamaishinek 7 évre volt szüksége, hogy újraépüljön, bár az áldozatok elvesztését máig sem dolgozták fel a túlélők.
„Sok gyerek elvesztette a szüleit, családtagjait. Tudatosan nem beszéltünk erről sokáig, hogy ne kényszerítsük őket arra, hogy a szörnyű emlékeket újra átéljék” – fogalmazott egy helyi pedagógus.
Az extrém hőség pedig több térségben aszályhoz vezetett. Ausztráliában jelenleg is speciális bizottság dolgozik a szárazság miatt kialakult helyzet megoldásán. De nem maradt következmények nélkül a Brazíliában uralkodó szárazság sem, ahol a helyzetet tovább súlyosbítják az illegális területkezelési beavatkozások is. Az elmúlt tíz évben Dél-Korea nagyságú erdőt irtottak ki a gondatlan földtulajdonosok.