2018-09-03 05:40:43• hírek • MTI

Tömeggyilkossá vált a klímaváltozás

Árvíz, aszály, tűzvész, földcsuszamlás. Az idei nyár bővelkedett a világ különböző pontjait sújtó természeti katasztrófákban. A pusztító csapások pedig nemcsak a tragédia időszakában vannak hatással az ott élőkre, sokszor évek, akár évtizedek kellenek ahhoz, hogy egy-egy terület maga mögött hagyja a következményeket.

Az eddigi legnagyobb görögországi tűzvész hatalmas pusztításért sokan a rendkívül erős szelet és a hőséget hibáztatták. A helyiek a térségben uralkodó állapotokat egy szíriai bombázás pusztításához hasonlították. A tragédia 96 emberéletet követelt a tengerparti Mati varosában.

„A környék teljesen elhagyatottá vált. Még azok sem jönnek vissza, akiknek a háza sértetlen maradt, és nemcsak azért mert nincs áram és víz” – mondta el egy helyi lakos.
 
Több mint 4300-an jelentkeztek a görög kormány támogatásáért. „Sok mindent hallani a támogatásról. Remélem legalább a harmada teljesül az ígereteknek és újra tudjuk kezdeni az életünket” – nyilazkozta egy háza romjai között kutató férfi.

A szokatlanul forró nyár Svédországban, Spanyolországban és Portugáliában is pusztító lángokat eredményezett. A spanyol-portugál tűzvész 27 ezer hektárnyi eukaliptusz erdőt tett tönkre, 300-an kényszerültek arra, hogy elhagyják otthonaikat. Portugáliában az újrakezdéshez szükséges támogatás hiányáról panaszkodnak a károsultak.


„Szállodatulajdonosként elbuktam az teljes szezont. Ennek ellenére a nyár végén be kell fizetnek az adókat, mert az államkincstár nem ad kedvezményt. Nincs segítség, mint más országokban” – panaszkodott  egy helyi szállodatulajdonos.


Míg a világ egyes pontjain a tűz, másutt a víz végzett kegyetlen pusztítást az elmúlt időszakban: Romániában, Pakisztánban, Kínában és az Egyesült Államokban is. Nyugat-Japánban az árvizet földcsuszamlás is kísérte, a katasztrófa 200 áldozatot követelt, 2 millióan hagyták el otthonaikat és több százezren maradtak ivóvíz nélkül.


Az érintett állampolgárok jövője és talpra állása bizonytalan, bár japán példa van már előttük. Az 1145 áldozatot követelő 2011-es tsunami által sújtott Kamaishinek 7 évre volt szüksége, hogy újraépüljön, bár az áldozatok elvesztését máig sem dolgozták fel a túlélők.


„Sok gyerek elvesztette a szüleit, családtagjait. Tudatosan nem beszéltünk erről sokáig, hogy ne kényszerítsük őket arra, hogy a szörnyű emlékeket újra átéljék” – fogalmazott egy helyi pedagógus.


Az extrém hőség pedig több térségben aszályhoz vezetett. Ausztráliában jelenleg is speciális bizottság dolgozik a szárazság miatt kialakult helyzet megoldásán. De nem maradt következmények nélkül a Brazíliában uralkodó szárazság sem, ahol a helyzetet tovább súlyosbítják az illegális területkezelési beavatkozások is. Az elmúlt tíz évben Dél-Korea nagyságú erdőt irtottak ki a gondatlan földtulajdonosok.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: